Liptowskie Kopy (od Zaworów jako przełęczy granicznej)
Poniżej opisane ujęcia z różnych kierunków. Po kliknięciu w pierwszy rysunek graniówki Tatr, pokaże się szczegółowy schemat wszystkich grani, wierzchołków i przełęczy, a także większości nazwanych miejsc i żlebów. Drugi rysunek ukazuje schemat miejsc, z których wykonywano opisane panoramy. Niżej miniaturki ujęć. Wszystkie miniarurki mają swe odnośniki do panoram większych rozmiarów.
W niniejszym opracowaniu pozwoliłem sobie na nazwanie dwóch do tej pory bezimiennych obiektów. Pierwszy to wzniesienie wyodrębniające się po północnej stronie grani opadającej z Wielkiej Kopy Koprowej na Brdarowy Przechód, na mapach zaznaczone kotą 1782 m.n.p.m. Z racji swego kształtu nazwałem je Brdarową Kazalnicą.
Drugim jest punkt, w którym wspólna do tej pory zachodnia grań Wielkiej Kopy Koprowej rozszerza się, by w końcu rozdzielić na granie Brdarową oraz Główną Grań Liptowskich Kop skręcającą ku południowi w stronę Turkowej Przełęczy. Punkt ten nazwałem Koprowym Zwornikiem. Mimo, że jego wybitność jest prawie żadna, ma znaczenie topograficzne.
Strona powstała we współpracy z
Andrzejem Marciszem.
Sześć ciekawych, choć nieopisanych panoram tego rejonu Tatr, tu również należy kliknąć w miniaturę: