TATRY WYSOKIE - PRZEWODNIK TOPOGRAFICZNY

TOM 24

Grań Główna pomiędzy Lodową, a Snieżną Przełęczą wraz z ganiami bocznymi - Michałkową, Sobkową, Kapałkową i Lodową


Poniżej opisane ujęcia z różnych kierunków. Po kliknięciu w pierwszy rysunek graniówki Tatr, pokaże się szczegółowy schemat wszystkich grani, wierzchołków i przełęczy, a także większości nazwanych miejsc i żlebów. Drugi rysunek ukazuje schemat miejsc, z których wykonywano opisane panoramy. Niżej miniaturki ujęć. Wszystkie miniarurki mają swe odnośniki do panoram większych rozmiarów.


Obiekty w graniach masywu Lodowego Szczytu, jako stosunkowo słabo poznane z bliska, rzadko zwiedzane, których eksplorację rozpoczęto, jak na warunki tatrzasńkie, późno, były nazywane głównie z dołu, skąd perspektywa jest zgoła inna, niż gdy się jest w ich pobliżu. Próbę uporządkowania tych nazw podjął Andrzej Marcisz w czasie przejścia wszystkich grani tego masywu, widząc nieadekwatność i niejednoznaczność nazw przewodnikowych w stosunku do rzeczywistości. Stąd zaproponował wiele nowych nazw dla wybitnych, a nienazwanych turni i turniczek w tych graniach.
W niniejszym opracowaniu, w uzgodnieniu z Nim, wprowadzając kilka nazw własnych i systematyzując wprowadzone wcześniej, z części również rezygnując, postarałem się ujednolicić nazewnictwo szczególnie grani Śnieżnej, Kapałkowej, Sobkowej i Michałkowej

Strona powstała we współpracy z

Andrzejem Marciszem.

Korzystałem również z materiałów Michała Kasperczyka.






























Kilkanaście ciekawych, nieopisanych zdjęć tego rejonu Tatr, tu również należy kliknąć w miniaturę: