Masyw Krywania począwszy od przełęczy Szpara wraz ze wszystkimi graniami bocznymi.
Poniżej opisane ujęcia z różnych kierunków. Na pierwszym rysunku przedstawiłem schemat przebiegu grani i żlebów (z zachowaniem proporcji) wraz ze wszystkimi opisanymi obiektami. Drugi rysunek ukazuje schemat miejsc, z których wykonywano opisane panoramy. Niżej miniaturki ujęć. Wszystkie miniarurki mają swe odnośniki do panoram większych rozmiarów.
Masyw Krywania zawiera kilka niejednoznaczności topograficzno-nazewniczych.
Po pierwsze, za Atlasem Satelitarnym z uzupełnieniami Andrzeja Marcisza przyjąłem jednolite nazewnictwo Szkaradnej Grani, w nawiasie oznaczając nazwy dotychczasowe autorstwa W.H.Paryskiego.
Po drugie, dla dotychczasowych nazw Wyżniej i Niżniej Przehyby określenie "Krywańskie" ująłem w nawiasie, jako, że w ślad za nazewnictwem słowackim, przestają te określenia być używane, gdyż myliły się z istniejącą Krywańską Przehybą.
Po trzecie, żleb Banie w źródłach polskich sąsiaduje ze Szkaradnym Żlebem idąc spod Niżniej Krywańskiej Przehyby, natomiast źródła słowackie żleb ten nazywają Teriańską Doliną, a Banie prowadzą spod Gronikowskiej Przehyby. Na panoramach zaznaczyłem obydwa warianty nazewnicze.
I na koniec nazwą Jamy oznaczyłem w ślad za słowackimi mapami najwyższą z moren odgraniczających Wielki Żleb Krywański od Doliny Ważeckiej w ich dolnych odcinkach. Do tej pory, szczególnie w starszych polskich źródłach, wszystkie one nosiły wspólną nazwę Jamy.
Strona powstała we współpracy z
Andrzejem Marciszem.
Kilkanaście ciekawych, nieopisanych zdjęć tego masywu, tu również należy kliknąć w miniaturę:
Widok na Krywań z Krywańskiej Kopy.
Krywań z Hrubego Wierchu.
Krywań ponad Bystrym Przechodem.
Krywańskie Koryto.
Krywań z Młynickiego Soliska.
Krywań z Żółtej Turni ponad Zmarzłą Przełęczą.
Na Szkaradnej Grani.
Najczęstszy widok zachmurzonego wierzchołka.
Mały Krywań i Rozstaj pod Krywaniem.
Panorama z wierzchołka (choć widać na niej niewiele).